تبلیغات
my nasa - فعالیتهای جدید اکتشافی سازمان فضایی ناسا

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


my nasa
هـــــــــــوا فضا
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 مهر 1390 توسط ایمان
سازمان فضایی امریكا  فضاپیمای دوقلویی به مدار اعزام نمود تا میدان جاذبه ماه را مورد مطالعه قرار دهد، اما این اولین و آخرین ایستگاه مطالعاتی برای این آژانس فضایی نخواهد بود.
این دو فضاپیما از مركز فضایی كیپ كاناورال در فلوریدا به سمت ماه پرتاب شدند تا ماموریت 5/3 ماهه خود را به سمت مدار ماه به انجام رسانند. علیرغم آنکه فاصله مستقیم ماه با زمین حدود 400 هزار کیلومتر است ومی توان این فاصله را با سرعت فضاپیماهای امروزی طی سه روز در نوردید اما این فضا پیماها بیش از سه ماه در راه و حدود 4 میلیون کیلومتر!! راه طی خواهند نمود تا با کمترین انرژی به ماه برسند و پس ازآن ماموریت 82 روزه اکتشافی آنها رقم می خورد.

ین پرتاب پس از یكماه از اعزام رصدخانه ناسا برای بررسی جو و تركیبات سیاره غول پیكر برجیس، انجام گرفته است. ایستگاه جونو همچنین قرار است بهترین تصاویر منظومه خورشیدی را از برجیس تهیه نماید.
جیم آدامز مدیر بخش مطالعات سیاره ای سازمان فضایی ناسا در واشنگتن دی سی می گوید: امروز ما دومین فضاپیمای مطالعات سیاره ای را در "سال منظومه خورشیدی" پرتاب نموده ایم. در كنفرانس خبری بعد از پرتاب اینگونه گزارش شد: اكنون پس از یكماه از پرتاب فضاپیمای جونو به سمت برجیس، ما فضاپیمای دو قلو مطالعات ماه ار اعزام نمودیم.
سیاره سرخ بهرام هدف بعدی
در اوایل آذر ماه امسال، ناسا آزمایشگاه پیچیده علمی مریخ(MSL) را به سمت سیاره سرخ اعزام خواهد نمود. قطعه مركزیMSL یك مینی خودرو مسی بنام كوریوسیتی است، كه در سطح سیاره بهرام به جستجوی مناطق مرطوب كه قبلاً می توانسته آب در آنجا وجود داشته باشد، می پردازد.
خودرو 2.5 میلیارد دلاری كوریوسیتی در دهانه گاله كه 154 كیلومتر قطر دارد فرود خواهد آمد كه برجستگی مركزی آن از كوه رینر در نزدیكی سیاتل امریكا بلند تر است. ضمن آنكه ایالت رُد آیلند و كانكتیكات درون آن جا می گیرند.
انتظار می رود كه آزمایشگاه علمی مریخ در امرداد سال 1391(سال آینده) در سطح بهرام فرود آید، امید آن می رود كه كوریوسیتی دهانه گاله را تجزیه و تحلیل نماید، جایی كه ممكن است زندگی اولیه در مریخ در آنجا پشتیبانی می شده است.
در كنار ماه
ماموریت جدید ناسا در ماه، ادامه گامهای قبلی روبوتیك واعزام انسان به ماه است. اما انتظار می رود فضا پیمای گریل، دانش ما را نسبت به این قمر طبیعی زمین بسیار افزایش دهد.
ماریا زوبر می گوید: 6 مایل دورتر از این نقطه ای كه ما امروز صبح گریل را پرتاب كردیم، آپولو 11 از آنجا پرتاب شد. گریل(جام) یك مكتشف در MIT است. او می افزاید" گریل اكنون ادامه دهنده داستان اكتشاف ماه است"
ایستگاه 496 میلیون دلاری گریل نقشه دقیق و سنجش شده ای از میدان گرانشی ماه تهیه خواهد نمود. این فضا پیما به كنار ماه رفته و تركیبات آنرا نیز آزمایش خواهد كرد. این اقدام بررسی از پوسته تا مركز ماه را شامل می شود و قطعات با یكدیگر تاریخ تكاملی ماه را بیان خواهند نمود.
مشاهدات فضاپیمای گریل به محققان كمك خواهد كرد تا متوجه شوند كه دیگر سیارات سنگی بزرگ در بخش داخلی منظومه خورشیدی چگونه شكل گرفته اند.
فضا پیماهای گریل A و گریلB  با انرژی كم به مدار ماه خواهند رسید. امید می رود این فضا پیما که توسط شرکت لاکهید ساخته شده اند و با موشک دلتا2 پرتاب گردیده اند، در روزهای سال نو مسیحی(اواسط دیماه 90) به مكان مورد نظر در ماه برسند.گریلA شنبه 10 دیماه و گریلB یکشنبه 11 دیماه امسال به مدار ماه می رسند. ارتفاع مداری آنها از سطح ماه حدود 55 کیلومتر! است.
ایستگاه علمی با ماموریت تقریباً سه ماهه اوایل اسفند ماه امسال پس از جمع آوری اطلاعات توسط گریل آ و گریل بی كار خود را آغاز می كند.
در همین زمان دانش آموزان كلیه گروههای سنی از سراسر ایالات متحده دعوت شده اند تا نامهای خلاقانه تری برای این جستجو گرها انتخاب نمایند. ناسا نیز بزودی اطلاعات اضافه ای را در مورد محتوای نام در اختیاز قرار خواهد داد. زوبر اینگونه شرح داد كه دانش آموزان دعوت خواهند شد تا نامهای انتخابی خود را توضیح دهند. این اقدام از 22 مهر تا 20 آبان امسال انجام خواهد شد. نامهای برتر قبل از رسیدن گریل به مدار ماه برگزیده خواهند شد.
امروز(شنبه 19 شهریور90) پرتاب پس از یك هوای با وجود باد و مشكلات تكنیكی انجام و گریل ها در دو روز پرتاب شدند. ساعت 17:38 به وقت ایران از پایگاه كیپ كاناورال پرتاب انجام شد، اما بادهای ارتفاع بالا آژانس فضایی را بر آن داشت تا جلسه اضطراری را صبح امروز برگزار نماید.
زوبر می گوید: این بنظر یك رویا می رسید و من در ابتدای این روز اینگونه فكر می كردم. زمانی كه فرمان رفتن را صادر نمودیم... من بطور غیر منتظره ای در طول پرتاب آرام بودم.
با کلیک بر روی  پایگاه اینترنتی ویژه این پروبهای تحقیقاتی در سازمان ناسا می توانید از اخبار مرتبط با آنها استفاده نمایید.
منبع : iaas
طبقه بندی: اخبار،
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

چت

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ