تبلیغات
my nasa - شاتل ها پس از بازنشستگی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


my nasa
هـــــــــــوا فضا
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390 توسط ایمان
باب شروز از مسولان ارشد ناسا كه مسولیت رسیدگی به توزیع قطعات مربوط به شاتل را بر عهده دارد می‌گوید: «این كار مثل این است كه مجبور باشید به سرعت آپارتمان خود را تخلیه كنید. شما یك‌سری وسایل دارید كه باید با خودتان به آپارتمان جدید ببرید، اما در همین حال چیزهای تازه‌ای را كشف می‌كنید كه زیر تخت یا ته كمد داشته‌اید.»

شاتل‌های فضایی قبل از اینكه برای بازدید عموم حاضر شوند، باید یك فرایند طولانی پاك‌سازی را طی كنند. وقتی‌كه یك شاتل فرود می‌آید، آغشته به انواع مواد خطرناك است. از آن جمله می‌توان به هیدروژن و اكسیژن مایع به عنوان سوخت شاتل، آمونیاك برای خنك‌سازی شاتل و مواد محترقه تعبیه شده برای منفجر كردن پنجره‌ها به هنگام خروج اضطراری اشاره كرد. تمام این مواد شیمیایی قبل از ارسال شاتل‌ها به موزه باید پاكسازی شود تا در حین بازدید عموم از داخل و بیرون شاتل، خطری را برای آنها به وجود نیاورد.


قطعه دیگری كه به دلایل ایمنی برداشته خواهد شد، سیستم كنترل واكنش رفت است، موتور كوچكی كه چرخش شاتل را كنترل می‌كند. دماغه شاتل نیز برداشته خواهد شد، قطعات داخلی آن جدا شده، و مجددا دماغه به سر جای اولش بازگردانده می‌شود. استفانی استیلسون كه وظیفه آماده‌سازی شاتل‌ها برای بازنشستگی را بر عهده دارد می‌گوید: «شما تغییری را در نمای بیرونی شاتل نخواهید دید، اما درون آن خالی خواهد شد.»


بعضی از قطعات از جمله پنجره‌ها و قطعات متحرك بال برداشته خواهد شد تا مشخص شود كه محیط خشن فضا چه بلایی بر سر آنها آورده است. همچنین بازوی رباتیك شاتل فضایی دیسكاوری كه توسط آژانس فضایی كانادا ساخته شده، برداشته شده و به این كشور بازگردانده می‌شود. موتورهای اصلی هر سه شاتلی كه قرار است به معرض دید عموم گذاشته شوند نیز برداشته خواهد شد. 14 موتور اصلی -شامل سه موتور هر كدام از فضاپیماهای آتلانتیس، دیسكاوری و ایندیور، به همراه پنج موتور یدكی- برای استفاده مجدد در فضاپیماهای آینده كنار گذاشته خواهد شد. به جای آنها جایگزین‌هایی با استفاده از قطعات یدكی ساخته و در اختیار موزه‌ها قرار خواهد گرفت.

استیلسون می‌گوید: «قطعات پروازی واقعی بر روی شاتل‌ها باقی خواهد ماند. ما فقط دل و روده آنها را بیرون می‌كشیم. ما تلاش می‌كنیم تا آنجا كه ممكن است آنها را شبیه نمونه‌های پروازی حفظ كنیم. برنامه ما این است كه آنها را به نحوی آماده كنیم كه گویی همین الان از فضا برگشته‌اند.» این گفته بدان معناست كه هیچ رنگ‌آمیزی مجددی انجام نخواهد شد. اگرچه احتمالا قطعات كاشی‌های حرارتی كه در حین فرود شاتل از آن جدا شده‌اند، با قطعات یدكی جایگزین خواهند شد.

اگر شما بخواهید قطعاتی را برای مدرسه یا موزه شخصی خود تهیه كنید، كافی است كه تقاضانامه مربوطه را پر كنید. در تاریخ اكتبر 2009 / مهرماه 1388، ناسا وب‌سایتی را برای پاكسازی انبارهای خود راه‌اندازی كرد و 24 هزار قطعه را در معرض فروش قرار داد. البته مسولان ناسا قول دادند كه 3000 قطعه را به مدارس و موزه‌های محلی ایالت متحده هدیه بدهد، و 700 قطعه را نیز به صورت امانت در اختیار موسسات مختلف قرار دهد. در خصوص این قطعات آنها تنها هزینه حمل را دریافت می‌كنند كه كمتر از 24 دلار است.
شروز می‌گوید: «اندازه این قطعات بسیار متفاوت است و از یك پاكت غذای فریز شده تا اجسامی به بزرگی یك شبیه‌ساز پرواز را شامل می‌شود. تعداد قطعات موجود بسیار بیشتر از تقاضاها بوده است.»


اما زمانی‌كه قطعات فروخته شده (یا نسخه‌های جعلی هوشمندانه) برای فروش روی اینترنت قرار بگیرند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به گفته شروز این اتفاق هم اكنون نیز رخ داده است. اخیرا نمونه نمایشی شاتل اینترپرایز برای چند روز بر روی سایتeBay قرار گرفته بود، تا اینكه مسولان ارشد ناسا آنها را مجبور كردند این آگهی را بردارند. یك لباس فضایی مربوط به دوره ماموریت فضاپیمای مركوری كه توسط یك نظافتچی به سرقت رفته بود و برای مدت‌ها در یك گاراژ نگهداری می‌شد نیز اخیرا به فروش گذاشته شده است.

به گفته شروز، ناسا از چنین چیزهایی چشم‌پوشی نمی‌كند. وی می‌گوید: «وقتی ما چنین اتفاقاتی را می‌بینیم، واكنش نشان می‌دهیم.» صرف نظر از مسائل گوناگون، ارسال عمده قطعات شاتل به خارج از ایالات متحده به دلایل امنیتی غیرقانونی است. مسولیت حفظ اسرار مهندسی شاتل نیز پس از بازنشستگی آنها به مدیران موزه‌ها واگذار خواهد شد.

استیلسون می‌گوید: «من امیدوارم هر سه محل بازدید از شاتل‌ها تنها به جنبه‌های تكنیكی این فضاپیماها تكیه نكنند، بلكه تلاش كنند تا روح گروهی را كه در ماموریت‌های شاتل‌ها و نگهداری از آنها مشاركت داشته‌اند به تصویر بكشند.»طبقه بندی: ماهواره ها و فضاپیماها،
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

چت

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ