تبلیغات
my nasa - هلیکوپتر ضد رادار کمانچی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


my nasa
هـــــــــــوا فضا
نوشته شده در تاریخ جمعه 26 اسفند 1390 توسط ایمان

هلیکوپترRAH-66 کمانچی طرح مشترک کمپانی بوئینگ و سیکورسکی به عنوان اولین هلیکوپتری که علاوه برعملیات تهاجمی توانایی انجام ماموریت های شناسایی را نیز دارد و همچنین اولین هلیکوپتر پنهانکار ؛نسل پیشرفته از پرنده های ارتش امریکاست. ((کمانچی)) برای خدمت در گردان های هلیکوپتری تهاجمات سبک طراحی شده و بیشتر بعنوان مکمل برای اپاچی در میادین نبرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.پیشرانه های کمانچی دو دستگاه موتور پیشرفته ی توربو شفت T800-801 با قدرت ۱۴۴۰ شفت اسب بخار ساخت LHTEC بوده که با توجه به بدنه ی با مقاومت کم در برابر هوا بسیار سریعتر از اپاچی که از نظر اندازه نیز از کمانچی بزرگتر است پرواز میکند.سرعت کروز این هلیکوپتر حدود ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت میباشد.
مهمترین نقش کمانچی جستجوی نیروهای دشمن و مشخص کردن انها برای هلیکوپتر اپاچی در تمام شرایط جوی و شب است . برای نیل به این هدف کمانچی به انواع سنسور مادون قرمز شده است که میتوان به سیستم دید روبه روی مادون قرمز FLIR و سیستم اطلاعات پروازی head up یکپارچه شده با کلاه خلبان اشاره کرد که در پرواز های نزدیک به سطح زمین قابلیت فوق العاده ای را به خلبان میبخشد البته این هلیکوپتر در عملیات های تهاجمی سبک نیز میتواند نیروهای پیاده را همراهی کند.بطور کلی دو ماموریت دیده بانی و تهاجمی هوا به هوا و هوا به زمین برای این پرنده در نظر گرفته شده است.
تجهیزات عملیاتی کمانچی شامل سیستم دید در شب برای خلبان:نمایشگر نصب شده روی کلاه خلبان:سیستم الکترواوپتیکی شناسایی هدف و سیستم های اویونیک،ناوبری،شناسایی و مخابرات کاملا یک پارچه شده است.


سیستم های هدف یابی شامل FLIR :فاصله یاب و نشانه گذاری لیزری و سیستم رادار موج میلیمتری longbo از همان نوع نصب شده روی اپاچی به همراه سیستم تلویزیونی پیشرفته است.از جمله سیستم های بی نظیر ان میتوان به خط انتقال داده ها اشاره کرد که با اتصال کمانچی به هلیکوپتر های دیگر و مرکز فرماندهی این پرنده را با شبکه ی ماشین های جنگی موجود در میدان های ابرد دیجیتالی یکپارچه میکند . مقطع راداری کمانچی کمتر از مقطع راداری موشک هلفایر است !!!! .برای کاهش مقطع راداری تمام تسلیحات کمانچی در محفظه های داخلی حمل میشوند حتی توپ ۲۰ میلیمتری هلیکوپتر در مواقعی که مورد استفاده قرار نمیگیرد چرخیده و پشت برجک جای میگیرد.تمام بخش کناری که از مواد مرکب است صاف و بدون انحنا بوده و در ساختمان برجک و پوشش موتور نیز از همین رویه پیروی شده است.
مقطع راداری کمانچی از روبه رو ۳۶۰ بار کمتر از اپاچی بوده یعنی این هلیکوپتر ۵ برابر بیشتر از اپاچی میتواند به دشمن نزدیک شود. علاوه بر پنهانکاری راداری کمانچی توانایی پنهانکاری صوتی را نیز داراست.روتور این هلیکوپتر نصف روتور دیگر پرنده های هم کلاس صدا دارد.روتور اصلی ۵ تیغه؛فن و روتور دم کمترین تداخل اغتشاش هوا را دارند.
به طور کمانچی میتواند ۴۰٪ بیشتر از اپاچی به هدف نزدیک گردد بدون اینکه مورد شناسایی صوتی واقع گردد.
جهت جلوگیری از شناسایی توسط سیستم های گرمایاب و یا موشک های هدایت شونده ی گرمایی شرکت سیکورسکی طرح بینظیر را برای بدنه ی کمانچی تدارک دیده است. در این طرح هوای سرد ورودی موتور با هوای گرم اگزوز ترکیب شده و دمای ان را پایین می اورد؛سپس گاز اگزوز سرد شده از طریق دریچه های روی تیرک دم خارج میشود.تعمیر و نگهداری این جنگنده ی هوایی حتی در خطوط مقدم میدان های نبرد و قابلیت حمل اسان و سریع با هر هواپیمای ترابری نیروی هوایی از دیگر مشخصه های این هلیکوپتر است.
توپ ۲۰ میلیمتری؛راکت های ۷۰ میلیمتری هایدرا ؛ موشک ضد تانک هلفایر(اتش جهنم) و موشک هوا به هوای استینگر از تسلیحات قابل حمل توسط کمانچی است.
برد این هلیکوپتر با مخازن سوخت داخلی ۲۶۲ ناتیکال مایل و با مخازن سوخت خارجی که در صورت لزوم روی بالچه های جدا شونده نصب میشوند به ۱۲۶۰ ناتیکال مایل افزایش میابد
منبع.persian-militaryطبقه بندی: هلیکوپتر ها،
برچسب ها: کمانچی، هلیکوپتر، جنگی، ضدرادار، ناتیکال، mynasa،
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

چت

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ