تبلیغات
my nasa - ماهواره های ایرانی تاکنون

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


my nasa
هـــــــــــوا فضا
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 دی 1390 توسط ایمان

نمونه مهندسی ماهواره ملی فجر

ماهواره فجر نخستین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران است كه ماموریت مانور مداری دارد.
این ماهواره از زیرسامانه پیشرانش گاز سرد برای انتقال مداری استفاده می‌كند و علاوه بر زیر سامانه پیشرانش گاز سرد، ماهواره فجر از رانشگر پالس پلاسمایی كه یك رانشگر الكتریكی با ضربه ویژه بسیار بالا است به عنوان محموله فرعی بهره گیری می‌كند.

این رانشگر جدید باعث دوران ماهواره حول مركز جرم خود می شد. همچنین به منظور اهداف نقشه برداری این ماهواره از یك محموله دوربین نیز استفاده می‌كند كه این ماهواره را به عنوان اولین ماهواره بومی سنجشی كشور در فضا ثبت  كرد.
نمونه مهندسی ماهواره ملی ظفر

ماهواره ملی ظفر توسط دانشگاه علم و صنعت به سفارش سازمان فضایی ایران ساخته شده است.

ماهواره ملی ظفر، ماهواره‌ای با فناوری سطح بالا، پیشرفته و كاملا عملیاتی است كه قابلیت عكس برداری به صورت رنگی (سه طیفی) با قدرت تفكیك بهتر از 80 متر را داراست.

مقایسه این ماهواره با ماهواره نوید علم و صنعت بیانگر ارتقای بیش از پنج برابری سطح فناوری دوربین‌ها، دو برابری دقت كنترل وضعیت و افزایش بیش از 15 برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری است.

این ماهواره قابلیت ارسال و دریافت پیام بین كاربران را نیز داراست. این ماهواره یك ماهواره كوچك با ابعاد 70×35×35 سانتی مترمكعب و جرم 90 كیلوگرم است كه به منظور استقرار در مدار دایروی با ارتفاع 500 كیلومتر و زاویه انحراف مداری 55 درجه طراحی شده است. این ماهواره دارای سه دوربین رنگی با رزولوشن 80 متر و طیف نور سبز و قرمز و نزدیك قرمز و یك دوربین پانكروماتیك با رزولوشن 750 متر است و طول عمر مداری این ماهواره بیشتر از 5/1 سال است.

از ویژگی‌های خاص این ماهواره و نمونه فضایی ماهواره نوید علم و صنعت، تجهیز آن به محموله رنجینگ برای تعیین موقعیت ماهواره در طول فرایند پرتاب به منظور بررسی صحت عملیات است.

تصاویر دریافتی از ماهواره ملی ظفر كاملا كاربردی و عملیاتی بوده و به طور خلاصه شامل حوزه‌های زیر است:

شناسایی ذخایر گاز و نفت، شناسایی معادن مانند زغال سنگ، ماسه و سایر كانی‌ها، شناسایی جنگل، چمنزار و محصولات كشاورزی، شناسایی زمین‌های شور و قلیایی و فرسایش خاك، شناسایی آتش‌سوزی جنگل و چمنزار، شناسایی امراض گیاهان و آفات حشرات، شناسایی آلودگی محیط زیست.
نمونه مهندسی ماهواره آتست

پروژه ماهواره آتست با هدف طراحی، ساخت، تست و تحویل برای پرتاب میكرو ماهواره هایی با وزن حدود 80 كیلوگرم و با توانایی انجام مطالعات سنجش از دور (بررسی پوشش گیاهی ایران) و ذخیره و ارسال اطلاعات مخابراتی در خرداد 1386 و به سفارش سازمان فضایی ایران به صورت رسمی آغاز شد.

مدل مهندسی ماهواره آتست به عنوان نخستین ماهواره دانشگاه صنعتی امیركبیر در بهمن ماه 1389 برای رونمایی آماده شد. این پروژه پس از سه سال تلاش بی وقفه 65 نفر از اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان این دانشگاه به ثمر نشست.

اجرای این پروژه در محیط دانشگاهی هدف دیگری را نیز پیگیری می‌كرد كه عبارت از ایجاد ساختار تیمی چند رشته‌ای بر اساس دانش و توان علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان در این دانشگاه بود.

این ماهواره یك ماهواره كوچك با ابعاد 50×60×55 سانتی متر و جرم 80 كیلوگرم است كه به منظور استقرار در مدار LEU Sun-synchronous طراحی شده است.

اهواره رصد 1

ماهواره رصد به عنوان اولین نانو ماهواره دانشجویی تصویربرداری كشور با قابلیت تصویربرداری با تفكیك‌پذیری بهتر از 200 متر است كه توسط اساتید و دانشجویان كشور طراحی، ساخته و تست شده است.

تمامی زیر سیستم‌های آن از جمله سامانه كامپیوتر روی برد، سیستم تعیین وضعیت ماهواره، سیستم توان الكتریكی، سیستم‌های مخابراتی هدایت و كنترل و نرم افزارهای مدیریت ماهواره در كشور طراحی و ساخته شده است.

لازم به ذكر است تمامی تست‌های زیرسامانه‌ها و كل ماهواره‌ها در آزمایشگاه‌های فضایی كشور انجام شده است.

از ویژگی های این ماهواره این است كه مدیریت، طراحی و ساخت آن دقیقا با كلاس ماهواره‌های سنجش از دور بزرگ یكسان است. پرتاب این ماهواره توسط ماهواره‌برهای بومی انجام می‌گیرد.
از دستاوردهای مهم این پروژه می‌توان به ایجاد قابلیت انجام پروژه‌های بین رشته‌ای در دانشگاه‌های كشور و ایجاد فرهنگ كار گروهی بین اساتید و دانشجویان كشور، دستیابی به دانش و فناوری‌های پیچیده مهندسی سیستم طراحی ساخت و تست ماهواره اشاره كرد.
كاوشگر 4

كاوشگر 4 شامل محموله علمی ـ پژوهشی است كه به منظور انجام تحقیقات زیستی و ارسال موجود زنده به فضا، به وسیله یك پرتاب كننده به فضای ماورای جو غلیظ انتقال می‌یابد و ضمن ارسال و مخابره نتایج، در بازگشت به زمین، بازیابی شده و نتایج آزمایش‌های علمی و تحقیقاتی از آن استخراج می‌شود.
اهداف اصلی در ماموریت كاوشگر 4:

- دسترسی به ارتفاع 120 تا 150 كیلومتر
- ارسال موجود زنده انسان نما به فضا
- دستیابی به فناوری طراحی، ساخت و پرتاب كپسول زیستی
- بازیابی سالم محموله
- تله متری و ثبت داده‌های محیطی، زیستی و تصاویر در تمامی مراحل پرتاب
- تعیین بارهای آكوستیكی محفظه

با طراحی، ساخت و پرتاب كاوشگر 4، اهداف اصلی شامل توسعه زیرساخت‌های دانش فضایی و تحقیقات زیست فضایی در كشور دنبال شد.
فناوری‌های كلیدی در راكت‌های كاوش

- كپسول زیستی
- آماده‌سازی و آموزش موجود زنده
- بازیابی محموله از ارتفاعات بالا
- جدایش ملایم موتور و سایر اجزای جدا شونده
- خدمات الكترونیكی و مخابراتی كاوشگر
- عملیات پرتاب (انتقال و استقرار موجود در كپسول زیستی قبل از پرتاب، كنترل علایم حیاتی در كلیه مراحل عملیاتی، بازیابی موجود پس از پرتاب و انجام مراحل ریكاوری موجود زنده)
موتور ماهواره بر سفیر B1

موتور این ماهواره بر ایرانی از 32 به 37 (افزایش در حدود 50 درصدی در وزن و 25 درصدی در ارتفاع) با قابلیت حمل ماهواره تا وزن 50 كیلوگرم در مدار بیضوی 300-450 كیلومتری افزایش یافته است.
ویژگی‌های موتور مرحله دوم ماهواره بر سفیر فجر

این موتور كه در ردیف بهترین موتورهای مراحل بالای ماهواره‌برها قرار دارد، نسبت به موتورهای مرحله دوم ماهواره‌بر سفیر امید از شاخص انرژیكی بالاتری برخوردار است. از ویژگی‌های شاخص این موتور ایجاد قابلیت كنترل پذیری بالا در مرحله ماهواره‌بر است در بهینه سازی این موتور ضمن تاكید بر نقاط قوت موتور مرحله دوم سفیر امید تلاش شد تا با كاهش سوخت مصرفی موتور، جرم محموله ماهواره‌بر افزایش داده شود.

قابلیت حركت محفظه احتراق در حین كار موتور، دور بالای پمپ‌ها و بسیاری موارد دیگر از تجارب برجسته‌ای است كه در موتورهای مرحله دو سفیر امید و نسل بهینه شده آن شاهد هستیم.
امروز ما می‌توانیم ادعا كنیم در زمینه طراحی و تولید موتورهای سوخت مایع ماهواره‌برها به سطح بالایی از رشد و بلوغ علمی رسیده‌ایم. فراموش نكنیم نبض ماهواره‌برهای ایرانی هر روز با قلبی پر توان تر از دیروز به تپش درمی‌آید و این حاصل تلاش متخصصان این مرز و بوم در عرصه طراحی موتورهای سوخت مایع است. این پیروزی بزرگ را تقدیم می‌كنیم به امام عصر (عج) و شهیدان این مرز و بوم.

در حال حاضر دانشمندان ایرانی توانایی كامل طراحی از ایده تا محصول را در بخش موتورهای سوخت مایع دارا هستند. اما برای توسعه محصولات جدید، صرفا همیشه نیاز به طراحی از ابتدا نیست، بلكه مبحث مهم، برای كم كردن زمان پروژه و هزینه‌ها كه بحث بسیار مهم در دنیا و همچنین ایران عزیز با توجه به تحریم‌های جهانی است، مبحث بهینه‌سازی است كه دانشمندان ما با توجه به داشتن دانش طراحی و سطح تكنولوژی موتورهای سوخت مایع اقدام به بهینه‌سازی موتورهای مرحله اول و دوم در كوتاه‌ترین زمان برای افزایش قابلیت‌های ماهواره‌بر كرده‌اند.

 این قابلیت‌ها عبارتند از:

1- افزایش جرم ماهواره تا دو برابر
2- افزایش ارتفاع مداری ماهواره از 250 كیلومتر به 400 كیلومتر
3- افزایش عمر مداری تا چهار برابر

منبع: ایران هوافضا


طبقه بندی: مقالات علمی،
برچسب ها: نوید، امید، ماهواره، صنایع فضایی، ایران، سینا، فضا، mynasa،
.: Weblog Themes By Pichak :.


free counters
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

چت

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ